Електрообладнання сучасного автомобіля є складною системою, що забезпечує автоматизацію робочих процесів, економію пального, безпеку руху. Сучасний автомобільний засіб – це складний механізм електронних датчиків, приладів та систем якими вправно керує майстер з діагностики. Він виконує діагностування усіх систем автомобіля: двигуна, трансмісії та допоміжного обладнання.

З огляду на завантаженість зорових аналізаторів водія дедалі частіше використовуються електронні пристрої для індикації швидкості руху автомобіля, частоти обертання колінчастого вала двигуна, температури охолоджувальної рідини, тиску масла.

Завдання та обов’язки майстра:

 • Планує свою роботу у відповідності до отриманих завдань.
 • Готує необхідні для роботи прилади, інструменти та матеріали.
 • Аналізує попередню інформацію щодо недоліків у роботі електронного та електричного устаткування.
 • Визначає черговість діагностування окремих компонентів електронного та електричного устаткування, необхідність та порядок застосування для цього специфічних приладів, інструментів і матеріалів.
 • Здійснює діагностування електронного та електричного устаткування автомобільних засобів.
 • Застосовує доцільні довідкові матеріали щодо стандартних (еталонних) кількісних показників роботи електронного та електричного устаткування та порівнює їх із показниками, отриманими у ході діагностування.
 • За результатами діагностування проводить налагодження електронного та електричного устаткування.
 • Виявляє дефектні компоненти устаткування, які не підлягають налагодженню, замінює їх на справні.
 • Здійснює складні види ремонту дефектних компонентів устаткування та технічне обслуговування засобів діагностування і налагодження, які застосовує у роботі. У разі виявлення недоліків у роботі (несправності) діагностичного устаткування замінює або здійснює його ремонт.
 • Веде облік виконаних робіт та оформлює необхідну документацію щодо проведення діагностування та налагодження електронного та електричного устаткування автомобільних засобів, а також приймання та здавання клієнту налагоджених компонентів електронного устаткування разом із автомобільним засобом або окремо від нього.
 • Здає на склад або до ремонтних підрозділів дефектні компоненти електронного та електричного устаткування та отримує зі складу необхідні нові.

Під керівництвом викладачів, майстрів виробничого навчання учні вивчають:

 • будову та правила експлуатації діагностичного устаткування;
 • основні параметри технічного стану електронного та електричного устаткування автомобільних засобів;
 • методи діагностування та налагодження, технологію обслуговування, способи виявлення несправностей,
 • види та порядок здійснення ремонту,
 • послідовність контролю технічного стану електронного та електричного устаткування;
 • правила читання електричних та електронних схем, графіків та діаграм;
 • порядок і правила оформлення технічної документації під час діагностування,
 • налагодження та ремонту електронного та електричного устаткування;
 • порядок і правила оформлення звітної документації;
 • норми та правила техніки безпеки, охорони та гігієни праці,
 • протипожежного захисту.

Професійні назви робіт, які здатні виконувати  учні:

 • головне освітлення – регулювання;
 • діагностика датчиків системи управління двигуном за діагностичними параметрами візуальними і виміряними робочими сигналами;
 • діагностувати, регулювати та ремонтувати складні схеми приладів та складових одиниць електроустаткування автомобілів(систем керування двигуном, електрообладнання трансмісії, електрообладнання гальмівної системи, електрообладнання рульового керування, електрообладнання ходової частини, додаткового електрообладнання кондиціонування повітря ;
 • бортова діагностична система автомобіля – підключення автомобільного сканера,
 • зчитування стандартних кодів несправностей,
 • аналіз основних робочих параметрів електронної системи управління двигуном в випробувальному їздовому режимі;
 • система комфорту – складання короткого резюме про функціональний зв’язок та схему з’єднання цілісної конструктивної підсистеми та аналіз компонентів, які необхідно перевірити з огляду на сервісні задачі, ремонту чи заміни;
 • охоронна система – технічний огляд, обслуговування та перевірка роботи;
 • антиблокувальна система гальм – технічний огляд;
 • обслуговування та перевірка роботи.

Учні ТК Луцького НТУ під керівництвом викладачів та майстрів виробничого навчання приймають активну участь у конкурсах фахової майстерності, майстер-класах, змаганнях, конференціях, семінарах тощо. Уже з першого курсу майстри виробничого навчання організовують для учнів екскурсії на базові підприємства міста Луцька. Проходження виробничого навчання та практики учнів, окрім навчально-виробничих майстерень закладу, та їх працевлаштування забезпечують такі підприємства різної форми власності: ВКФ ТОВ «Віта-Авто», ТзОВ «Холодтехсервіс», ПАТ «Волинь-Авто», ПП «Луцьксервіс», ТзОВ «Луцьк-Експо», та ін.

 

 

Майстер з діагностики та налагодження електронного устаткування автомобільних засобів 5 розряду

Завдання та обов’язки. Планує свою роботу у відповідності до отриманих завдань. Готує необхідні для роботи прилади, інструменти та матеріали. Аналізує попередню інформацію щодо недоліків у роботі електронного та електричного устаткування. Визначає черговість діагностування окремих компонентів електронного та електричного устаткування, необхідність та порядок застосування для цього специфічних приладів, інструментів і матеріалів. Здійснює діагностування електронного та електричного устаткування автомобільних засобів. Застосовує доцільні довідкові матеріали щодо стандартних (еталонних) кількісних показників роботи електронного та електричного устаткування та порівнює їх із показниками, отриманими у ході діагностування. За результатами діагностування проводить налагодження електронного та електричного устаткування. Виявляє дефектні компоненти устаткування, які не підлягають налагодженню, замінює їх на справні. Здійснює складні види ремонту дефектних компонентів устаткування та технічне обслуговування засобів діагностування і налагодження, які застосовує у роботі. У разі виявлення недоліків у роботі (несправності) діагностичного устаткування замінює або здійснює його ремонт. Веде облік виконаних робіт та оформлює необхідну документацію щодо проведення діагностування та налагодження електронного та електричного устаткування автомобільних засобів, а також приймання та здавання клієнту налагоджених компонентів електронного устаткування разом із автомобільним засобом або окремо від нього. Здає на склад або до ремонтних підрозділів дефектні компоненти електронного та електричного устаткування та отримує зі складу необхідні нові.

Повинен знати: будову та правила експлуатації діагностичного устаткування; основні параметри технічного стану електронного та електричного устаткування автомобільних засобів; методи діагностування та налагодження, технологію  обслуговування, способи виявлення несправностей, види та порядок здійснення ремонту, послідовність контролю технічного стану електронного та електричного устаткування; правила читання електричних та електронних схем, графіків та діаграм; порядок і правила оформлення технічної документації під час діагностування,  налагодження та ремонту електронного та електричного устаткування; порядок і правила оформлення звітної документації; норми та правила техніки безпеки, охорони та гігієни праці, протипожежного захисту.

Кваліфікаційні вимоги. Професійно-технічна освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем “кваліфікований робітник”.

         Приклади робіт

 1. Головне освітлення – регулювання.
 2. Діагностика датчиків системи управління двигуном за діагностичними параметрами візуальними і виміряними робочими сигналами
 3. Діагностувати, регулювати та ремонтувати складні схеми приладів та складових одиниць електроустаткування автомобілів(систем керування двигуном, електрообладнання трансмісії, електрообладнання гальмівної системи, електрообладнання рульового керування, електрообладнання ходової частини, додаткового електрообладнання кондиціонування повітря (тощо).
 4. Бортова діагностична система автомобіля – підключення автомобільного сканера, зчитування стандартних кодів несправностей, аналіз основних робочих параметрів електронної системи управління двигуном в випробувальному їздовому режимі.
 5. Система комфорту – складання короткого резюме про функціональний зв’язок та схему з’єднання цілісної конструктивної підсистеми та аналіз компонентів, які необхідно перевірити з огляду на сервісні задачі, ремонту чи заміни.
 6. Охоронна система – технічний огляд, обслуговування та перевірка роботи.
 7. Антиблокувальна система гальм – технічний огляд, обслуговування та перевірка роботи.

 

 1. Вимоги до освітнього, освітньо-кваліфікаційного рівнів, кваліфікації осіб, які навчатимуться за професією майстер з діагностики та налагодження електронного устаткування автомобільних засобів

2.1. При вступі на навчання, або при продовженні навчання

Повна або базова загальна середня освіта.

2.2. Після закінчення навчання

Повна загальна середня освіта, професійно-технічна освіта,  та освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник» за професією Майстер з діагностики та налагодження електронного устаткування автомобільних засобів 5-го розряду.

На базі технічного коледжу Луцького національного технічного університету 14 студентів професійних коледжів області змагалися у конкурсі профмайстерності за спеціальністю слюсар з ремонту колісних транспортних засобів.

Серед партнерів – Волинський обласний центр зайнятості, ПрАТ «Волинь АВТО», ТзОВ «Шинний центр ТАЛФОРТ», Автосалон Фольксваген, Навчально-методичний центр ПТО в Волинській області, Страхова компанія ПЗУ Україна.

Професія, в рамках якої  відбувався конкурс, дуже важлива, а головне – користується попитом на ринку праці. Все тому, що суспільство розвивається і автомобілів стає все більше, відтак і з’являється потреба у якісному обслуговуванні. Крім того, помічаємо, що професії, які раніше були важкими, зараз стають авторитетними, комфортними й дозволяють добре заробляти.

В Технічному коледжі стартував  перший спільний проект з ТзОВ «Шинний центр ТАЛФОРТ», де відбулися уроки з учнями та студентами, на який була запрошена  психолог із закордонною практикою.

На занятті, хлопці та дівчата отримали можливість пройти унікальний тест на визначення психотипу, який показує до якого виду професій схильна людина або ж в яких сферах зможе краще себе проявити.

Із зацікавленістю, учні та студенти виконували командні завдання.
Нашим завданням було донести те, що злагоджена команда завжди буде працювати краще, ніж талановитий одинак.

Перелік підприємств, які надають робочі місця для проходження учнями виробничого навчання та практики

 1. ПП «Джерело» https://metal-finisher-372.business.site/#summary
 2. Товариство з обмеженою відповідальність «ЛКПФ-Україна» http://lkrk.com.ua/ua/about/
 3. ДП «Автоскладальний завод №1» АТ «АК «Богдан Моторс» http://busplant.bogdan.ua/
 4. ПАТ «Волинь-Авто» https://volyn-avto.ukravto.ua/about-30
 5. ТзОВ «Житлобуд-2» http://www.zbcom.ua/about/
 6. ТОВ «Луцьк-Експо» https://renault-lutsk.com/uk/about-company/pro-kompaniju-lutsk-ekspo
 7. ЛСКАП “Луцькспецкомунтранс” https://www.lutskrada.gov.ua/pages/lskap-lutskspetskomuntrans
 8. ВКФ ТОВ «Віта-Авто»
 9. Тзов «Холодтехсервіс»
 10. ПП «Агорацо»
Найвищим досягненням Технічного коледжу у 2018-2019 н.р. стала перемога майстра виробничого навчання з професії «Майстер з діагностики та налагодження електронного устаткування автомобільних засобів» Дороша Максима Юрійовича  у Всеукраїнському конкурсі «WORLDSKILLS UKRAINE – 2018» та здобуття 1 місця за компетенцією «Слюсарні роботи».