Минуло 70 років від часу так званої операції “Захід”. Тоді радянська влада депортувала до Сибіру 76 тисяч жителів Західної України. Більшість – жінки та діти – родини вояків УПА та підпільників ОУН. Скільки з них загинули, тоді ніхто не рахував. 35 іще нещодавно секретних документів з архівів СБУ розкривають таємниці цього злочину.

Операція «Запад» була однією з найбільш масових і короткотермінових сталінських депортацій. Для населення Західної України це була справжня етнодемографічна катастрофа. Ідея проведення репресивно-виселенської акції виникла у радянських органів державної безпеки ще на початку 1947 р. Планування проводилося на рівні союзних МВС та МДБ СРСР. У такий спосіб радянське керівництво сподівалося остаточно знищити соціальну базу українського підпілля у регіоні та, врешті-решт, саме підпілля.

26 жовтня 2017 року в Технічному коледжі Луцького НТУ відбулася відкрита виховна година на тему: « Операція «Захід» – трагічна сторінка історії українського народу (До 70-річчя етнодемографічної катастрофи для населення західної України), яку провела викладач Васькіна Н.М. з студентами ІІ курсу.